Çarşamba, Şubat 1

ŞARK FATİHİ’NİN KIZI KİHDER İÇİN ANLATTI

0

Doğu Cephesi Komutanı General Kazım Karabekir’in III. Kızı Timsal Karabekir rahmetli babasını fotoğraflar ve belgeler eşliğinde anlattı.

Kazım Karabekir Paşa’nın kızı Timsal Karabekir, Keçiören Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde öğrenciler ile buluştu.

‘Alçıtepe Kahramanı’ ünvanı ile Türkiye tarihine yön veren Doğu Cephesi Komutanı General Kazım Karabekir’i ve bilinmeyen yönlerini kızı Timsal Karabekir rahmetli babasını fotoğraflar ve belgeler ile anlattı!

15.Kolordu Komutanı bir diğer adı ile Şark Fatihi, Kazım Karabekir Paşa ‘’Ya İstiklal Ya Ölüm’’ diyerek çıktığı yolda girdiği savaşları kaybetmemiştir.

‘’Nisan 1919’da Trabzon’a Gülcemal Vapuru ile çıktım ve Milli Mücadele’yi başlattım’’ diyen Şark Fatihi, Karabekir oğullarına mensuptur.

Kazım Karabekir Paşa, 4000’i erkek, 2000’i kız olan öksüz ve yetim çocuklara sahip çıkarak onlardan Gürbüzler Ordusunu kurmuş.

Ciddi bir arşivci olan Karabekir Paşa, İstiklal Marşı yarışmasına katılmış. Ayrıca müziğe meraklı olan Karabekir Paşa, İtalya’dan Keman getirterek müzik dersleri almış.

Kalemi oldukça kuvvetli olan Kazım Karabekir Paşa’nın İstiklal Harbimiz, İstiklal Harbimiz’in Esasları, Edirne hatıraları, İttihat ve Terakki, Günlükler gibi eserleri de mevcuttur.

Kazım Karabekir Paşa, 1948 yılında TBMM BAŞKANI iken vefat etmiş o gün aynı zamanda kızı Timsal Karabekir’in doğum günüymüş ve babasını kaybettiği gün 7 yaşına basmış.

Kazım Karabekir Paşa’nın mezarı devlet mezarlığındadır.

Paylaş.

Yazar Hakkında

Yoruma Kapalı.